صیغه، متعه یا ازدواج موقت

با سلام.

یکی از دوستان زحمت کشیدن و درپاسخ به مطلب" ازدواج موقت حلال خداست " مطلبی ارسال کردند که هر چند به بعضی بندهای اون انتقاداتی وارد هست اما به طور کلی مطلب مفید و قابل استفاده ای هست. علی ای حال  برای ابراز تشکر از ایشون و همچنین استفاده سایر دوستان،  مطلب دوستمون رو بدون هیچ تغییری روی وبلاگ قرار میدیم . اما یک نکته اقای یزدی فرمودن بحث های زنانه من فکر نمی کنم بحث حجاب یا ازدواج موقت و غیره فقط بحثهای زنانه باشن! اینها معضلاتی است که همه جامعه اسلامی مستقیم و غیر مستقیم با اون درگیرند بخصوص مساله حجاب.

یا علی مددی!

*******************************  

خب بدون اتلاف وقت بریم سراغ بحث باران خانم.

اول از همه اینجا بگم که مطلبی که می نویسم نظر خودم هست و مرجع خاصی نداره. بنابراین خیلی خوشحال می شم اگه نقدش کنید.

صیغه، متعه یا ازدواج موقت

ازدواج صرف نظر از دائم یا موقت بودن آن امری مستحب است که در دین اسلام تأکید زیادی برآن شده است و بزرگان دینی با ترک کننده آن برخورد عتاب الود داشته اند. ولیکن آنچه که به نظر می رسد: اصل ازدواج به صورت دائم  و تک همسر بوده و چند همسری و ازدواج موقت در شرایط خاص و ضروری توصیه شده است. لذا نمی توان ادعا کرد که ازدواج موقت  یا مجدد برای مردان همسردار در شرایط عادی مستحب است. درخصوص مردان و زنان مجرد نیز آنچه به ذهن می رسد این است که در صورت فراهم بودن شرایط ازدواج دائم و با توجه به جایگاه ، اثرات و عواقب ازدواج موقت در جامعه، تن دادن به این نوع ازدواج عاقلانه به نظر نمی رسد.

 

یک روی سکه:

نمی توان گفت سیاه-سفید دیدن رسم ما ایرانیهاست بلکه عادت کرده ایم که همه مسائل را بصورت مطلق و بدون در نظر گرفتن جوانب مختلف آن تکریم یا تقبیح کنیم. بسیار پیش آمده که با چشم پوشی از معایب یا محسنات امری در کسوت موافق یا مخالف آن؛ سینه ها چاک داده ایم، سخنها گفته ایم  و قلمها فرسوده ایم.

ازجمله این مسائل بحث برانگیز میتوان به بحث صیغه یا ازدواج مطلق اشاره کرد. دو کلمه ازدواج وموقت تا حد زیادی ماهیت صیغه را می رساند:

متاسفانه غفلت از همین دو کلمه باعث بعضی انحرافها شده.

ازدواج: باید توجه داشت که صیغه هم مانند ازدواج دائم رسمی، قانونی و شرعی است. علیرغم تفاوتهایی که از برخی جنبه ها مثل مدت زمان ازدواج، وراثت، و برخی از وظابف زن و شوهر در قبال یکدیگر (نفقه، تمکین عام و ....) با ازدواج دائم دارد؛ در ماهیت اصلی با آن مشترک است . بنابراین تعریف کردن کاربردهایی مثل محرمیت (درمواردی که دونفر صرفا جهت محرم شدن و بدون قصد ازدواج ، صیغه موقت را جاری میکنند.)، آشنایی قبل از ازدواج(درصورتی که هدف آشنایی بوده و دونفر هنوز شناختی نسبت به یکدیگر ندارند و هدف آشنایی بیشتر برای رسیدن به جواب قطعی است) چندان درست به نظر نمی رسد

از سوی دیگر باید توجه داشت همانگونه که ازدواج دائم از زمان شکل گیری برای هرکدام از طرفین وظایف و عواقبی را به دنبال خواهد داشت طرفین در ازدواج موقت نیز درگیر وظایف و عواقب (قطعی و احتمالی) این ازدواج خواهند شد (هرچند دین اسلام جهت تسهیل در این نوع ازدواج وظایف طرفین را تا حد زیادی محدود نموده است) از جمله این مسائل می توان به برقراری ارتیاط جنسی، بچه دار شدن و ... اشاره کرد. (این عواقب زمانی که ازدواج شکل علنی ندارد مخصوصا دامن گیر زن خواهد شد. ) (از جمله این عواقب مسدله ازاله بکارت دختر است که با توجه به اینکه هنوز در عرف ما پذیرفته شده نیست مشکلات و معضلات شدیدی را متوجه زن خواهد کرد. تا آنجا که به نظر می رسد دختر با تن دادن به این نوع ازدواج، علاوه بر تحمل انواع برچسبها از سوی جامعه ، برای همیشه شانس خود را برای ازدواج دائم از دست خواهد داد)

موقت بودن: این ازدواج به علت محدودیتی که از نظر زمان دارد به هیچ وجه نمی تواند برخی از کارکردهای ازدواج دائم را داشته باشد. لذا در حالیکه برخی از کارکردهای ازدواج بچه دار شدن، تشکیل پایگاه محکمی چون خانواده و تسکین و آرامش یافتن در محیط امن خانه است مسلما به هیچ وجه نمی توان ازدواج موقت را جایگزین ازدواج دائم دانست. این نوع ازدواج اگرچه در پاسخگویی به نیاز جنسی جوانان مفید به نظر می رسد ولیکن نمی تواند درایجاد ارتباط و علاقه عمیق بین طرفین (که رمز آرامش بین زوجین است) موفق باشد.

درخصوص منجر شدن این ازدواج به ازدواج دائم نیز بعید به نظر می رسد که کسی بتواند تضمینی از دو طرف مبنی بر ادامه زندگی زناشویی بگیرد، و خب آنچه که درصورت عدم تحقق این امر اتفاق می افتد مسلما به نفع طرفین نخواهد بود. مخصوصا زن پس از تن دادن به ازدواج موقت به سبب روحیه لطیف خود، متحمل شکست عاطفی، نا امیدی می گردد و به فرض اینکه مسئله از بین رفتن بکارت دختر را هم نادیده بگیریم گذشت زمان باعث بالا رفتن سن و  از بین رفتن شانس ازدواج دائم برای زنان می گردد. حال آنکه مردان چنین ضرری را متحمل نخواهند شد.

بنابراین به نظر می رسد با تسهیل در امر ازدواج و ساده گرفتن بعضی از شرایط  تا حد زیادی مشکل جامعه مرتفع گردد. انچنان که اسلام پس از سفارش مردان به ازدواج ، آنها را درصورت عدم امکان به ازدواج با زنان آزاده، به ازدواج با کنیزان تشویق می کند.(پایین آوردن سطح توقعات)

 

نکته مهم:

صدق این جمله :"جوانان امروز بدلایل مشکلات گوناگون اقتصادی ، اجتماعی و غیره نمی توانند ازدواج دائم داشته باشند!!" با بررسی ازدواج جوانان نسلهای قبل (برای مثال والدین خودمان) تاحد زیادی زیر سئوال خواهد رفت. کم نیستند پدران و مادرانی که در ابتدای زندگی خود با مشکلات شدید مالی  مواجه بوده یا علیرغم مشغله هایی چون تحصیل به ازدواج تن داده اند.  انچه که از مقایسه شرایط والدین با جوانان امروزی به ذهن می رسد، فرار جوانان از تعهد و ترس از پذیرفتن مسئولیت ازدواج است. که با فرهنگ سازی و پشتیبانی خانواده این معضل تا حد زیادی قابل حل است.

اما این جمله هم  که: " ازدواج موقت در جامعه با برآورده کردن نیاز جنسی افراد به سلامت جامعه کمک می کند" باید به صورت مفصل مورد بررسی قرار گیرد.

آیا ما نیازهای جنسی را تنها و تنها مختص به مردان می دانیم یا برای زنان هم حقی در این زمینه قائلیم؟ یعنی تصور ما از زنان و مردانی که برای برطرف کردن این نیازها اقدام به ازدواج موقت می کنند به یک صورت است؟

آیا تنها کارکرد ازدواج برآوردن نیاز جنسی است و آیا تنها نتیجه منفی به تعوبق افتادن ازدواج برای جامعه، برآورده نشدن نیازهای جنسی جوانان است؟

با بررسی عمیق پیامدهای منفی به تعویق افتادن ازدواج قطعا به این نتیجه خواهیم رسید که جامعه ای که می خواهد جوان بماند، از نظر روحی سالم باشد ، انگیزه کارکردن و پویایی در آن باقی بماند محتاج ازدواج دائم است. چرا که تشکیل خانواده جدید، پذیرفتن مسئولیت زندگی، تلاش و مجاهده را با خود به همراه خواهد داشت. جوان اگرچه از نظر جنسی تأمین باشد مادامیکه احساس مسئولیت اداره زندگی را نداشته باشد انگیزه و تمایلی به تلاش و رویارویی با مسائل را نخواهد داشت. از سوی دیگر تولید مثل و پویایی جامعه در گرو تداوم ازدواج دائم است. ازدواج موقت گرچه پاسخی به نیاز جنسی جوانان است به دلیل موقت بودن توان درمان دائم این مسئله را نخواهد داشت و مادامی که امکان پاسخگویی به این نیاز بصورت دائم در جامعه وجود دارد ترویج این نوع ازدواج در بین جوانان مجرد عاقلانه به نظر نمی رسد. ضمن اینکه رواج ازدواج موقت در بین مردان جوان، در حالیکه این نوع ازدواج از سوی عرف جامعه برای دختران پسندیده نمی باشد و از سوی دیگر هزینه ازدواج موقت برای دختران بسیار سنگین تر از مردان و پسران می باشد، با فراهم نمودن شرایط فرار از بار مسئولیت زندگی مشترک برای مردان؛ دختران مجرد را با مشکل اساسی مواجه خواهد کرد.

به وجود آمدن فرزندان احتمالی معضل دیگر این نوع ازدواج است. آنچه که مسلم است با توجه به نوع این ازدواج معمولا حداقل یک نفر از طرفین تمایل به داشتن فرزند نخواهد بود، بنابراین  تولد فرزند حاصل از این نوع ازدواج، مشکلات عدیده ای را به همراه خواهد داشت که پرداختن به آن خود مجال دیگری را می طلبد.

روی دیگر سکه:

اگرچه ازدواج موقت برای جوانان و بالاخص دختران مجرد هزینه ها و عواقب بیشماری به همراه خواهد داشت ؛ نمی توان از محسنات این نوع ازدواج برای کسانی که شرایط و شانس ازدواج دائم را ندارند چشم پوشی کرد .

موارد زیر را در نظر بگیرید:

1-مردی که همسر بیماری دارد که از انجام وظایف زناشویی عاجز است. (مثلا همسر او بیماری روانی دارد و اجازه نزدیکی به شوهر را نمی دهد.)

2- مردی که به علت فقر شدید توان ازدواج دائم را ندارد (مثلا دختری حاضر به قبول شرایط  او نمی شود یا از اداره زندگی به طور کل عاجز است)

3-زن جوان بیوه ای که دارای چند فرزند است و به خاطر مسئله سرپرستی فرزندانش از ازدواج دائم بیم دارد

4- خانم استاد دانشگاهی که به خاطر مسائل کاری دائما در سفر است و نمی تواند تبعیت از مردی را در مسئله اقامتگاه بپذیرد یا اینکه به علت مشغله زیاد از تعهدات ازدواج دائم هراس دارد.

5- خانمی که حقوق همسر یا پدر و مادر متوفای خود را دریافت می کند و دوست ندارد با ازدواج دائم آن را از دست بدهد

6- خانم یا آقایی که به هر دلیل کسی حاضر به ازدواج دائم با او نمی باشد (مثل زن  یا مرد بیوه ای که تعدا فرزندان زیادی دارد، جوانانی که وظیفه نگهداری از والدین پیر خود را به عهده دارند و نگران آینده آنان می باشند)

7- زن یا مرد بیوه ثروتمندی که ثروت خود را مدیون همسر متوفای خود است و تمایل ندارد وارثی جز فرزندان خود داشته باشد

8- و... و... و...

به نظر نمی رسد این افراد به علت مشغله هایی که دارند سزاوار ترک ازدواج باشند. لذا ازدواج موقت با توجه به محدود بودن تعهدات زن و شوهر نسبت به یکدیگر مادامیکه این افراد با مشکلات خود روبرو هستند، بهترین گزینه برای حفظ سلامت اخلاقی و پاسخ به نیازهای طبیعی است. و هیچ کس حق ندارد این افراد را به علت تن دادن به این نوع ازدواج ملامت کند.

****************

آگاه سازی خانواده ها و جوانان جامعه درخصوص ماهیت، شرایط، عواقب ، اثرات و فواید ازدواج موقت کمک بسزایی در حل معضلات مرتبط با این نوع ازدواج خواهد داشت. لذا در شرایط آگاهی افراد با توجه به اینکه آنان بر شرایط زندگی خود وقوف کامل دارند هیچ کس  جز خود آنان صلاحیت تشخیص خوب یا بد بودن این نوع ازدواج را نخواهد داشت.

البته قبل از هر اقدامی جهت تبلیغ یا ترویج قضیه ازدواج موقت باید درخصوص فراهم نمودن مقدمات تصمیم گیری درست مردم تلاشهایی صورت گیرد. از جمله اینکه:

اولا: در خصوص ازدواج موقت، عواقب ، اثرات، مسائل عرفی و حقوقی ان در فضای جامعه کاملا شفاف سازی صورت گیرد.

ثانیا:ازدواج موقت از شکل زیر زمینی و پنهان خود در آید. این کار باعث می شود افراد سودجو کمتر توان دستمایه کردن این نوع ازدواج برای مطامع شخصی خود را بیابند.

ثالثا: باید درخصوص به رسمیت شناختن ازدواج موقت درمیان مردم،  فرهنگسازی شود. مردم نباید به افرادی که به این نوع ازدواج تن می دهند به دیده حقارت نگاه کنند. مخصوصا باید از بار سنگین نگاه مردم به زنانی که به این نوع ازدواج تن می دهند کاسته شود.

رابعا: باتوجه به اثراتی که این نوع ازدواج برای دختران باکره دارد قانون، علما و مراجع اصلی جامعه باید اجازه پدر برای این نوع ازدواج را اجباری اعلام و با زوجین خاطی شدیدا برخورد کنند.

خامسا: به نظر می رسد مراجع قانونی درخصوص این مسأله نوعا، اغماز و اهمال می کنند . لذا اصلاح قوانین موجود، وضع قوانین جدید با بررسی جوانب و اثرات این نوع ازدواج و اتخاذ تصمیم قاطع از سوی دستگاه قضایی و مجازات متخلفین و سوء استفاده کنندگان از این مسأله کمک بسزایی را در قانونمند کردن ازدواج موقت خواهد داشت. (مخصوصا اجبار افراد در ثبت این نوع ازدواجها و مشخص نمودن تکلیف فرزندان احتمالی قبل از جاری شدن عقد موقت ، مشکلات عمده ای را رفع خواهد کرد.)

http://jahad313.blogfa.com/post-81.aspx

/ 0 نظر / 27 بازدید